Yelken Terimleri İtalyanca’dan

Uzun bayram tatili vesilesiyle Göcek’teyiz. Kasım ayına rağmen hava çok güzel. Bizim ilk yelken deneyimimiz. Neyse ki yanımızda bu işin uzmanı arkadaşlarımız var. İki gündür denizin üstündeyiz. Göcek Tersane koyunda 3G çekiyor sonunda ve bu yazıyı yazabiliyorum.

Yelken yaparken birçok terimin İtalyanca’dan geçtiğini farketmemek imkansız.  Komutların ve yelkenlideki aparatların isimleri hep sesli harfle bitiyor. İtalyanca bilmeyen biri bile kelimelerin İtalyancadan geldiğini düşünebilir. Boşuna Cenevizliler ve Venedikliler donanmalarıyla başarılı olmamış tarihte.

“Amatör Denizcilik” kitabı ve profesyonel yelken yapan arkadaşlarımızın yorumlarıyla İtalyanca’dan geçen yelken terimlerini sizle paylaşmak istiyorum. Karaya kıçtan yanaşıldığında, karaya çıkarken kullanılan tahtaya “Passarella” deniyor. Passarella kelimesi geçmek anlamına gelen “passare” fiilinden geliyor.

Tekne seyir halindeyken passarella kenara kaldırılıyor.

Teknemizde 2 tane yelken var. Dümene yakın olan “Ana yelken” ve öndeki “Genova yelken”. Öndeki yelkene “Cenova” yelken denmesi Cenevizlilerin bu yelkeni icat etmesi nedeniyle olabilir mi? Bilen varsa yorumlarınızı bekliyorum, çok da merak ediyorum!  Teknenin içindeyken tam anlaşılmadığı için ilerimizden geçen teknenin resmini çektik. Öndeki yelken Genova.

Aşağıdaki kırmızı yelken de bizim Genova yelken.

İtalyancadan geçtiğini tahmin ettiğimiz kelimelerden biri de “mandar” ipi. İtalyanca “mandare” göndermek anlamına geliyor. Mandar ipi de ana yelkeni yukarı göndermeye yarıyor. Mandar ipi vinçle sarılıp çekiliyor.

Şimdilik bu kadar, eğer görüşemezsek herkese iyi bayramlar

Related Posts with Thumbnails
Bu yazı İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>