İtalya’da trenle ulaşım

İtalya’da gelişmiş bir demiryolu sistemi söz konusu olduğu için ülkenin kuzeyinden güneyine hemen her yere trenlerle seyahat edebiliyorsunuz. Bu noktada yararlı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Kopyasını gördüğünüz bilette sırasıyla şu bilgiler yer almakta:

1)      1 ADULTI:  1 yetişkin

2)      DATA: Biletinizi aldığınız tarih

3)      ORA: Biletinizi aldığınız saat

4)      CLASSE: Biletinizin sınıfı

5)      PARTENZA: Hareket noktanız (Burada Roma Termini’den hareket edilmiş.)

6)      ARRIVO: Varış noktanız (Burada Perugia’ya seyahat edilmiş.)

7)      TRENO: Tren sefer numaranız

8)      CARROZZA: Vagon numaranız

9)      POSTI: Koltuk numaranız

10)  FINESTRINO: Cam kenarı (Oturduğunuz yer)

11)  TARIFFA STANDART: Standart tarife

12)  CARTA CREDITO: Ödeme şekli (Burada kredi kartı ile ödeme yapıldığını görüyoruz.)

13)Kontrolörlerin yaptığı işaret

Kopyasını gördüğünüz bu diğer bilette ise birinci biletten farklı olarak şu noktalar bulunuyor:

1)UTILIZZABILE DAL ….. AL …. (… tarihinden …. tarihine kadar kullanılabilir.)

2)TRENİNİZİN GEÇECEĞİ DURAKLARIN İSİMLERİ

3) VALIDA ….H DA CONVALIDA (biletinizi okuttuktan sonra …. saat geçerlidir.)

4) Kontrolörlerin yaptığı işaret

İtalya’da trenler birkaç sınıfa ayrılıyor. Ben bu yazımda Eurostar ve Regionale trenlerinden bahsedeceğim. Birinci bilet Eurostar bileti. Bu trenlerin en önemli özelliği Regionale trenlerden en az 1.5-2 kat hızlı gitmeleridir. Konfor olarak da tartışmasız çok daha kalitelidir. Fakat tam iki kat pahalıdır. Örneğin burada da gördüğümüz üzere Regionale tren ile Perugia’dan Roma’ya 10.5 euroya giderken Roma’dan Perugia’ya dönüşümde gerçekleştirdiğim seyahatimi tam iki katına, yani 21 euroya yapmışım.

Bir diğer önemli nokta ise şu: Regionale ile seyahat ederken herhangi bir yer numarası almamışım. Fakat Eurostar ile Perugia’ya döndüğüm biletimde BIGLETTO CON PRENOTAZIONE yazıyor. Bu da bileti yer rezervasyonlu kestirdiğim anlamına geliyor.

Gelelim 1. biletteki yeşile boyalı kısma: Biletinizi gişeden yada Bigletto Veloce (hızlı bilet) makinelerinden aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey biletinizi minik sarı convalida makinelerine okutmak. Eğer bu işlemi yapmaz ve tren kontrolörü tarafından yakalanırsanız cezası 50 eurodur. Birinci bilette bu işareti (yeşile boyalı kısım) görürken ikinci biletimde göremeyeceksiniz. Bunun sebebi şu: Torino, Venedik, Pisa, Floransa, Perugia, Roma, Napoli ve Sicilya’ya yolculuklarım boyunca tüm biletlerimi alır almaz hemen sarı makinelerden geçirip okutmuşumdur. Ama ne şanssızlık ki Türkiye’ye döneceğim son gün trene aceleyle yetiştiğim için bu işlemi yapmayı tamamen unutmuştum. Tren görevlisi yanıma geldiğinde yapabildiğim tek şey şirin bir şekilde durumumu anlatmak, ülkeme döndüğümü söylemek olmuştu, eski biletlerimin hepsinde convalidare ettiğimi gören görevli neyse ki anlayışlı bir insandı da herhangi bir ceza kesmedi. Ama genellikle bu konuda ceza yiyen pek çok insan gördüm.

Son olarak mutlaka şunu da belirtmeliyim: Tren biletlerinizi Bigletto Veloce yazan hızlı makinelerden rahatlıkla alabiliyorsunuz, İtalyanca bilmeyenler için başka diller de mevcut; fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Bu makineler biletinizi alışınız esnasında kredi kartınızı kullanırken sizden password istemiyor. Bu güvenlik açığı benim biraz gözümü korkutmuştu. Kazayla kredi kartınızı düşürdüğünüzü düşünün, siz kartınızı kullanıma kapattırana kadar kartınızı bulan kişi birkaç dakika içinde tüm italya için kolaylıkla bilet kestirebilir. Bu noktaya özellikle dikkat etmek gerekiyor. Herkese keyifli yolculuklar…

Related Posts with Thumbnails
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezme-Tozma kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>